Tabulka 142 Choroby a škodci na stromoch v mestskom prostredí
Spála ružovitých -
Erwinia amylovora
Index | Zoznam všetkých škôd

Druhy stromov Schadbild

Bakterienschleim

Schadbild

Schadbild

Schadbild

Všetky jablkotvaro plodiace ružovité druhy rastlín: jablko, hruška, dula, druhy jarabín;

zriedkavo aj kôstkovice z rodu ružovitých, veľmi náchylné sú aj skalníky (Cotoneaster ), hloh ( Crataegus ) a hlohyňa ( Pyracantha ). Najnovšie sa vyskytlo aj napadnutie Forsythie.


Popis poškodenia
Vädnutie listov a kvetov, odumieranie výhonkov, výtok baktériového hlienu na miestach infekcie. Nekrózy kôry s výtokom: v zime prieliačenie kôry.


Pôvodca poškodenia

Baktéria, ktorá je v Európe ako škodca známym karanténom od roku 1957. Infekcia sa môže šíriť cez kontaminované náradie, sťahovavé vtáky, vodné kvapky, hmyz (muchy, včely, osy, čmeliaky infikujú kvety; savý hmyz infikuje výhonky). Potvrdenie možné len laboratórnou analýzou (ideálne: máj až september).


Možnosti zámeny
Rôzne hubové choroby, ktoré vyvolávajú odumieranie vetiev alebo výhonkov – napr. Monilia (tab 148); všímať si baktériový hlien.


Následky na strome
Vädnutie a odumieranie listov, kvetov a výhonkov ako aj celých rastlín.


Potrebné opatrenia

Okamžité odstránenie všetkých napadnutých rastlinných častí na mieste;

Zákaz prenosu napadnutých ako aj hostiteľských rastlín, ktoré pochádzajú z oblasti, kde sa vyskytuje spála (rastlinný evidenčný list);

Preventívne a hygienické opatrenia :

Orez a spálenie infikovaných rastlín a ich častí, dezinfekcia náradia, pestovanie málo náchylných druhov; rôzne antibiotiká (nie sú povolené v Rakúsku); bakteriálni antagonisti, ale testujú sa aj brečtanové extrakty alebo kamenná múčka.