Tabulka 353, 354 Choroby a škodci na stromoch v mestskom prostredí
Smreky- lykožrút -
Ipinae
Index | Zoznam všetkých škôd

Druhy stromov Buchdrucker

Kupferstecher

Doppeläugiger Fichtenbastkäfer

befallene Fichte

Buchdrucker im freigelegten Brutbild

Bohrmehl nach Einbohrung

befallener, entrindeter Stamm

Smreky, iné ihličnaté stromy


Popis poškodenia

Skoré symptómy: čerstvý glejotok z vyvŕtaných dier, najčastejšie najskôr v mieste nasadenia koruny, hnedé piliny na kôre alebo pri báze kmeňa; kôra poďobaná od ďatlov, v ďalšom priebehu najskôr nesýte sfarbenie ihličia po celej korune, čiastočne odlupovanie kôry a na záver červeno- hnedé sfarbenie ihlíc.

Charakteristické požerky (systémy kládky vajíčok v lyku) jednotlivých druhov:

  • Lykožrút smrekový (Ips typographus): jedno - až max.3-ramenné (=vidlice), pozdĺžne materské chodby a z nich +/- pravouhlo vybiehajúce larválne chodby.
  • Lykožrút lesklý (Pityogenes chalcographus): 3-6-ramenné hviezdicovité chodby, pričom páriace komory (miesto párenia) sú ukryté v kôre. Lykožrút lesklý napáda stromy všetkých vekových kategórií, ale vajíčka kladie prednostne v materiáli s tenkou kôrou, teda aj vo vetvách.
  • zvýšená možnosť napadnutia je po zasiahnutí bleskom alebo napadnutí podpňovkou ; ); veľmi nepravidelný a do rôznych úrovní sa vetviaci systém kládky vajíčok.


Pôvodca poškodenia

Lykožrút smrekový: 4,5 až 5,5 mm veľký lykožrút s 8 zubami na zásterke krídiel. Čas letu apríl – máj ako aj júl – august. (počas teplých, suchých liet rojenie tretej generácie v septembri). Larvy, ako pri všetkých lykožrútoch, biele, beznohé a mierne zakrivené.
Lykožrút lesklý: asi 2 mm veľký, pri samčekovi 6 zreteľných zubov na kraji zásterky krídiel. Samičky s vtlačeným čelom.
Lykokaz matný: 2-3 mm veľké, bezzubé na krovkách; charakteristické dvojito členené oko

 


Možnosti zámeny

Na základe typického obrazu kladenia vajíčok pod kôrou je zámena sotva možná, existuje však viacero malých druhov lykožrútov s podobnými požerkami, ktoré sa vyskytujú najmä v hornej časti koruny a v konároch.


Následky na strome

Väčšine stromov po osídlení lykokazmi odumrie počas niekoľkých mesiacov. Poťažmo pri lykokazoch kladúcich vajíčka len v konároch má strom šancu prežiť.


Potrebné opatrenia

Pri napadnutých stromoch je výrub zväčša nezvratný. Pri napadnutí lykožrútmi iba v konároch, môže odstránenie napadnutých vetiev ešte pred vylietavaním mladých chrobákov strom zachrániť.  Napadnutý materiál sa má v každom prípade odstrániť (spálenie, štiepkovanie, alebo odvoz do kompostárne). Ešte nenapadnuté stromy môžu byť chránené insekticídnym prípravkom. Čas letu a populačná hustota môžu byť kontrolované s feromónovými lapákmi.


. Brutbild Kupferstecher Larven unter abgehobener Rinde